V tomto rozhovore si budete môcť vypočuť dvoch koučov (PaedDr.Martin Prodaj,spol.INSIGHT a PhDr.Radoslavu Jaškovú zo spoločnosti Atna.sk) v diskusii o ťažkom koučingovom sedení. Verím, že v tomto rozhovore nájdte pre seba inšpiráciu a odpovede pre vašu vlastnú koučingovú prax.

Čím má kouč menej skúseností, menší náhľad, častejšie sa mu stáva, že ho zaskočí nielen klient, ale aj jeho vlastné pocity. Sedenie s klientom sa z tohto dôvodu, môže zdať veľmi, veľmi náročné, hoci dobre poznáme techniky, metódy a postupy. Ak dostatočne nepoznáme a neovládame seba – svoj hlavný pracovný nástroj, aj tie najlepšie techniky strácajú na svojej účinnosti.
Stretla som sa s množstvom klientov, niektorí mali tendenciu byť občas protivní, uštipační, sarkastickí, manipulátivni, niektorí si potrebovali dokazovať svoju silu, moc, devalvovať, skúšajú hranice. S takýmito klientmi je práca naozaj náročnejšia, vyžaduje plné sústredenie, striktné držanie si hraníc, väčšiu obozretnosť, aby sme nenaskočili na ich hru. Po takomto sedení sa prirodzene cítim vyčerpanejšia. Na druhej strane ma teší, že ma takýto klient niečo naučil. Dôležité je si vďaka emóciám počas sedenia uvedomiť, čo sa v procese koučovania deje. Bez toho, aby sme sa na klienta reagovali obranne, či cítili sa nesvoji, jasne pomenujeme: čo sa deje, čo cítime, ako nám to „padlo“. Klient vďaka tomu získava nezávislú informáciu o tom, čo vnáša do vzťahov s druhými ľuďmi.
Naozaj sa občas stáva, že koučovi dôjde až po sedení, čo sa to tam vlastne dialo, prečo sa necítil v pohode, prečo sedenie nemal vždy pevne rukách a nebolo to také, ako by mohlo byť. Valcovali ho emócie: bezmocnosť, hnev, pochybnosti…alebo ovládol chaos. Dobré je, ak kouč príde na to, prečo proces koučovania nebola prechádzka ružovou záhradou, kde elegantne, z pozície určitého nadhľadu sprostredkováva náhľad svojmu klientovi.
Či už na to prídete počas sedenia alebo po ňom, je dobré sa tým zaoberať.
Nesmierne to zvyšuje kvalitu koučovania, pretože sa k tomu môže s klientom vrátiť a zužitkovať to. Nováčikovia v koučovaní na to prídu často až pri
(opakovanej) supervízii a preto je supervízia taká dôležitá. Nie vždy sa všetko podarí tak, ako by sme chceli, netreba to ignorovať, naopak je prínosné si vziať z toho ponaučenie. Chybou by bolo, nezanalyzovať si náročné sedenie s klientom a nehľadať priestor na zlepšenie.

PhDr. Radoslava Jašková