tabula s krivkouTak ako nie sú každý deň vianoce, rovnako ani v práci nás každý deň nečakajú úžasné pracovné úlohy, náš tieň prekračujúce výzvy, nové strhujúce diskusie, ktoré budeme viesť s tou sympatickou kolegyňou z vedľajšieho oddelenia pri automate na kávu. Veruže nie, občas je to poriadna nuda. Stále tie isté rutinné úlohy,stále tí istí otravní kolegovia, stále tá istá hnusná káva z automatu na chodbe. Potom sa nie niet čo čudovať, že občas máte pocit, akoby vaša práca bola upírom, ktorý z vás deň za dňom vysáva vašu životnú energiu. Je to nepríjemné, ale nie je to tragické. Okrem iného aj preto, pretože tu mám pre vás niekoľko nápadov ako sa s týmto problémom popasovať a ak už nie vyhrať v tomto zápase,tak aspoň remízovať.

  • Pozor na autopilota.V lietedle je niečo také nanajvýš potrebné, ale v práci? Nuž v práci vám zapnutie vášho autopilota síce pomôže, ale len na krátku dobu. Vaše telo je na pracovisku, a vaša myseľ sa pohybuje niekde celkom inde. Aj keď sa to zdá ako ohromná zábava, tak nevýhodou tohoto záchranného mechanizmu je, že žijete v ilúziách a dennom snívaní. Po skončení takého dňa v práci máte pocit, že vám tretina dňa pretiekla medzi prstami. Ak sa za seba pozrite a uvedomíte si, že ste celý deň presnívali, na spokojnosti vám to veru nepridá. Život sa odohráva tu a teraz, nie v predstavách.  Nie zajtra, ani včera. Tým, že celý deň snívame sa oberáme o skutočný život a navyše sa vzdávame šance, že s tou  nudou, ak sme s ňou konfrontovaní, môžeme niečo urobiť.
  • Budťe proaktívny. Nečakajte kým sa niečo okolo vás udeje, kým vám niekto zadá zaujímavú úlohu, nečakajte kým si vás váš  šéf všimne. Nech nie je váš pracovný život prejavom totálnej závislosti na niekom inom. Iste každý z nás má iný manévrovací priestor na to, aby eventuelne mohol byť prokaktívny. Problémom väčšiny ľudí je, že tento priestor nevyužívajú a to bez ohľadu na to ako veľký ten priestor je. Ak budete proaktívny, tak okrem toho, v dobrom, riskujete, že si vás niekto všimne a za vaše nadštandardné úsilie vás odmení. Samozrejme, ak je vašou celodennou stratégiou skrývať sa a hlavne, preboha, nijako na seba nepútať pozornosť, potom sa pokojne oddávajte vašej nudnej, rutinnej práci.
  • Narúšajte rutiny. Veľa otrávenosti a nudy v práci vychádza práve z toho, že sa predierame cez denné rutinné úlohy bez toho, aby sme čo i len na okamih pouvažovali nad tým , ako by sa tieto úlohy dali zmeniť. Verím tomu, že takmer na každej činnosti sa dá nájsť niečo, čo sa dá urobiť inak, lepšie, kvalitnejšie a hlavne zaujímavejšie.
  • Na jednom  školení time managementu sme hľadali spôsoby a nástroje ako robiť prácu efektívnejšie. Jedna pani na to reagovala: „viete, ale to ja nemôžem, veď čo budem potom robiť tých 8 hodín v kancelárii, kým svoju prácu stihnem za 4  hodiny“. Trochu som sa nad tým pozastavil,krútil som hlavou a potom som prestal, pretože som si uvedomil,že školím úradníkov štátnej správy.
  • Robte si častejšie prestávky. Je to klasický nástroj prevencie proti syndrómu  vyhorenie. Je to takmer klišé, o ktorom sa na každom mieste, kde sa diskutuje o efektivite práci a odolávaniu stresu, píše. A napriek tomu,toľko ľudí večer od totálneho vyčerpania padá na hubu, pretože nedodržiavajú základné pravidlá psychygieny. Prestávky by mali byť zhruba (maximálne) v 90 minútových intervaloch. A namiesto popíjania kávy si radšej dajte čistú vodu, chodťe niekam von a urobte zopár pohybov aby sa vám krv dostal nielen do končekov prstov, ale aj do iných orgánov vášho tela. Napr. do mozgu:)

No a čo vy? Aké nástroje a techniky používate aby ste sa v práci nenudili a „nevyhoreli“?

Creative Commons License photo credit: wili_hybrid