slučkaByť manažérom v dnešnej dobe nie je žiadna prechádzaka ružovou záhradkou. Nie žeby to bolo niečo ľahké v minulosti,pokiaľ manažér chcel robiť svoju prácu naozaj dobre. Ale pravdou je, že čo bolo pred rokom ťažké, je v súčasnej dobe takmer neuskutočniteľné. Ibaže keď manažér nastupoval na svoju pozíciu, nikto mu nevrdil,že to bude ľahké a že jeho jedinou úlohou si bude sedieť vo svojej kancelári  a občas skontrolovať nejaký ten mail. A ak mu to niekto   tvrdil, tak potom škaredo nalatel. A mohli by sme si škodoradostne mädliť ruky a hovoriť: „tak mu treba, snáď si nemyslel, že za tie peniaze, ktoré berie, to bude také easy.“

Niekedy prácu manažéra komplikujú objektívne okolnosti. Ale niekedy si svoju prácu komplikuje sám. A to tak, že ani keby bol niekto zamestnaný na plný úväzok aby vymýšľal rozličné komplikácie,tak by to nevymyslel lepšie, ako si to vymyslel na seba onen manažér. Excelentným príkladm je delegovanie. Delegovanie patrí medzi základné manažérske zručnosti. A akosi sa predpokladá, že by tento nástroj každý manažér mal ovládať. Predpokladá sa, ale nie je to tak. A tu je niekoľko mýtov, ktoré manažérom bránia delegovať:

  • Nikto to neurobí lepšie ako ja. Pokiaľ nie ste vo svojej oblasti absolútny génius, tak tu vždy, opakujem vždy, bude niekto, kto vie veci robiť lepšie ako vy. Možno je to pre vás nepríjemná pravda, ale je to tak, a čím skôr sa s  tým vysporiadate, tým lepšie pre vás a tým šťastnejšia bude firma, ktorá vás zamestnáva. Iste, na začiatku práce vo vašom tíme to občas naozaj bude vyzerať, že všetko viete najlepšie, ale časom by ste mali začať pracovať na tom aby to tak nebolo. Skvelý manažér, líder, sa pozná aj podľa toho, že sa obklopuje ľudmi, ktorí sú schopnejší ako on. Je to veľká skúška pokory a odolnosti vlastného ega. Ale čím šikovnejší sú ľudia okolo mňa, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa neocitneme v slepej uličke. Ak sú ľudia okolo mňa naozaj šikovní, tak vždy nájdu cestu ako sa z problémov dostať.
  • Nemám čas vysvetlovať. Áno,to sa občas pri delegovaní deje, že musíte svojím podriadeným vysvetliť ako majú postupovať pri plnení  úlohy.  Ak už sa k tomu predsa len odhodláte, tak snáď stojí za zmienku, že nie je vysvetľovanie ako vysvetľovanie. Môžete vysvetlovať direktívne, prikazujúco. Dôsledok? Všetko sa urobí rýchlo, ale ľudia sa zmenia len na „počúvačov“ vašich príkazov a nikdy neprídu s niečím novým.  Skúste skôr využívať koučingový spôsob. O koučingu sa tu už veľa popísalo, takže ak chcete vediť o čom to je, poobzerajte sa tu, alebo navštívte tieto stránky. Koučingový prístup, v krátkosti, znamená, že sa ľudí budete viac pýtať, viac ich podporovať v ich uvažovaní a hľadaní nových riešení. Možno vás z toho spočiatku bude bolieť hlava, pretože vám  to bude pripadať zúfalo pomalé, ale nenechajte sa odradiť. Výhodou tohto postupu je to, že po čase budú vaši ľudia vcelku sebestační a väčšinu operatívnych úloh budú vedieť vyriešiť sami. A o to presa ide, nie?
  • Bojím sa , že moji ľudia prídu na to, že ma vlasne nepotrebujú, pretože sú schopní všetko urobiť sami. Tak toto je útok na ego toho najťažšieho kalibru. Manažéri okolo seba občas radi budujú akýsi kult osobnosti, ktorý vytvára zdanie, že sú nepostrádateľní.Okrem iného je to vcelku používaná stratégia, ako si udržať miesto vo firme. Je to samozrejme neetické, pretože toto presvedčenie nie je založené na skutočnej nepostrádateľnosti, ale len na jeho zdaní. A toto zdanie je práve vytvárané tým,že manažér nedeleguje. Ale ako každá pretvárka, tak aj táto sa raz prejaví. A pre kariéru kohokoľvek nie je nič horšie ako vyzerať ako manipulátor a intrigán.

Veru, delegovanie nie je jednoduché. Myslím, že delegovanie je viac o postojoch a hodnotách manažéra, ako o konkrétnych a špecifických znalostiach. Ale niekde v základoch problémov s delegovaním je nedostatok pokory a chýbajúce uvedomenie si, že nikdy nebudem vediť všetko a občas budem potrebovať pomôcť. A keďže pozícia  manažéra, je pozíciou na ktorej sa kumuluje moc, je pre mocných vždy ťažké priznať, že sú občas-bezmocní. Ale ak sa im to predsa len podarí, otvoria sa im ďalšie dvere k osobnostnému rastu.

A ešte jedna optimistická poznámka. Delegovanie sa dá naučiť.

Vyššie uvedené prekážky sú len určitou vzorkou toho, prečo vlastne manažéri nedelegujú.  Napadajú vás ešte iné? Napíšte sem o nich a ja sa im pozriem na zúbok.
pošli na vybrali.sme.sk