Manažér má vo svojej práci, predovšetkým pri motivovaní svojich podriadených, takmer vždy na výber, aké konkrétne nástroje a postupy použije. Žiaľ, napriek tomu, že žijeme v 21.storočí, v informačnej spoločnosti, nástroje, ktorú sú využívané, skôr patria niekam do čias Márie Terézie. A o čo konkrétne ide? O motivovanie formou trestov a odmien (tento štýl riadenia spadá do tzv. transakčného typu riadenia).
Raz som sa stretol s niekoľkými staršími manažérmi, ktorí sa kŕčovito držali názoru, že ľudí nie je možné motivovať inak, než tak, že im budete hroziť, že budete v nich vzbudzovať strach, že budete podkopávať ich sebaúctu. Nebolo ich možné presvedčiť o tom, že to skrátka ide aj inak. Napríklad takto (video som objavil na stránke vedeme.cz):
Viem, že existujú dva spôsoby vedenia (alebo výchovy). Jeden z nich je princíp palica. Myslím, že to je ten zlý spôsob. Ten druhý je presne opakom toho prvého. Napríklad veľryby sa cvičia systémom odmien… Veľmi rád by som si prečítal akékoľvek materiály o tomto druhom spôsobe komunikácie, vedenia či výchovy ľudí. dakujem
Ďakujem za váš príspevok. Otázka motivácie je veľmi rozsiahla, a obávam sa že spôsob vedenia alebo motivovanie bude asi predsa len o niečo zložitejší ako je používanie metódy „cukor/bič“. Je pravda, že tento princíp sa neustále na niektorých pracoviskách používa, ale človek nie je len zhlukom pudov,ktoré ho ťahajú za niečím príjemným a „odstrkujú“ ho od vecí nepríjemných. Motiváci sa určite budem v budúcnosti venovať a privítam akékoľvek vaše názory na danú tému.
Jasné. Človek nie je len zhlukom pudov, alebo inak povedané nemal by byť vedený strachom a slasťami. (Človek by mal mať nad tým všetkým nadhľad a slobodne sa správne rozhodovať.) Na výchovu sa pozerám tak trochu z miesta otca dvoch malých detí, ale aj tiež z miesta priateľa ľudí okolo mňa. V oboch prípadoch sa mi zíde ak by som objavil aký-taký systém vedenia, usmernenia či výchovy ktorý by človeku pomohol. 🙂