skolska triedaKeď sa pozrieme do minulosti na vzdelávanie a rozvoj osobnosti, budeme schopní si všimnúť niekoľko vývojových stupňov. Tieto stupňe sú charakterizované rozličnými nástrojmi, postupmi, princípmi. Nech sa pozrieme na akýkoľvek rozvojový alebo vzdelávací projekt, budeme takmer určite schopní tam tieto  vývojové stupne odhaliť a identifikovať. Poďme sa pozrieť, ktoré tieto stupne sa dajú v rozvoji a vzdelávaní vypozorovať.

  1. Zameranie sa na odvzdávanie informácií.  Primárnym účelom a cieľom na tejto úrovni je odovzdať čo najviac informácií a to čo najrýchlejšie. Rýchlosť je zvlášť dôležitá, pretože informácií je stále viac a viac a to, čo sa minule stihlo prebrať za hodinu sa dnes musí prebrať za 10 minút. Celý proces sa tak dostáva pod neúprosný časový tlak, ktorý ale znižuje jeho efektívnosť a taktiež zvyšuje vystresovanosť príjmateľov informácií. Tento stupeň pracuje s tým, že je tu nejaká formálna autorita, ktorá ma viac informácií, než všetci ostatní a preto  má aj moc tieto informácie odovzdávať ďalej. Aktivita účastníkov je limitovaná na príjmanie informácií,už sa nerozvíja ich schopnosť kritického spracovania a triedenia informácií, ktorá sa ale práve teraz stáva omnoho dôležitejšou ako informácie samotné. My netrpíme nedostatkom informácií, my trpíme ich nadbytkom a neschopnosťou ich selektovať,  vyhodnocovať a reagovať podľa nich.
  2. Zameranie sa na rozvoj zručností. Tento typ vzdelávania si vyžaduje viac času, viac priestoru, viac  sústredených účastníkov, viac času na prípravu, vyššie náklady. A aj keď na jednej strane rovnice je viac a viac, na druhe strane rovnice musíme povedať, že nám trvá viac času aby nastala nejaká zmena. Tento postoj, resp. znalosť je absolútne nevyhnutná a kľúčová, aby sa tento typ vzdelávania mohol stretnúť s úspechom. Napriek tomu sa stáva, že zadávateľ povie: „tu máte našich 30 obchodníkov, urobte im školenie na jeden deň aby sa z nich stali super obchodníci.“ To je to isté ako keby ste povedali: „tu máte kameňolom do zajtra mi tu z toho postavete katedrálu Notre Dame“. Absurdné, však?  A napriek tomu sa to deje. Na tejto úrovni dochádza ešte k jednej zaujímavej veci. Zadávateľ požaduje jednu vec, ale dostane niečo celkom iné. Zadávateľ požaduje tréning, a potom účastníci idú vyskočiť z kože, pretože im lektor číta slidy.
  3. Rozvoj kompetencií. Tento stupeň sa vyznačuje veľkou náročnosťou na čas. Stretávame sa s ním napríklad pri dlhodobých psychoteraputických výcvikoch. Nedá sa urýchliť. Kompetencia je niečo, čo sa rozvíja v čase a cez skúsenosti. Je veľmi ťažké (ak vôbec možné)  namodelovať také situácie, ktoré vedú k rozvoju kompetencií. Ak vám niekto sľubuje,že  rozvinie kompetencie vašich ľudí za dva dni, tak niečo nebude v poriadku. Mohli by sme povedať, že kompetencie patria medzi to najcennejšie, čo sa v človeku nachádza Avšak ako býva u cenných vecí zvykom, skrývajú sa niekedy veľmi hlboko pod hladinou  a dostať sa k nim si vyžaduje veľkú dávku odvahy a trpezlivosti.

Každý z vyššie uvedených stupňov má za určitých okolností svoje opodstatnenie. Problémom však býva presne určiť na ktorej  úrovni by sa firemné vzdelávanie malo prevažne pohybovať. Presné identifikovanie tejto úrovne potom pomáha zvoliť vhodné nástroje a postupy.

A čo vy? Aké máte skúsenosti so vzdelávaním a úrovňami rozvoja?

Ak sa vám článom páčil pošlite ho ďalej na facebook,twitter, vybrali.sme.sk